ANASAYFA<ALLAH NASIL BİR İNSAN OLMAMIZI İSTİYOR >

B E S M E L E  

 

Müslüman her işine AŞK’ın adıyla başlar…

Besmele müslümanın her işinde anahtar.

Besmelesiz başlanan her iş ters gider,aksar,

Müslüman “besmele”yle zaman/mekanı aşar,

Besmele sonsuzluğun kanatlarını açar…

 

İşte bir kapı daha aralanıyor şimdi,

Gelin birlik gezelim şiir bahçelerini,

Derelim hevenk hevenk vuslat çiçeklerini.

Vuslat sadece sözde,bir teselli belki de!

-Akkor çiy damlasıyız duygular denizinde…-

Taht kuran o şah duygu,hüzün can evimizde…

 

Biz aşka,özgürlüğe ezelden vurgun gönül,

Biz mazlumun hakkını zalimden soran gönül.

Almaktan çok vermeyi hayat düsturu yapan,

Hicran doruklarında sönmez ateşler yakan

Izdırabın evrene sığmaz kıvılcımıyla…

 

Geçmişten hal’e,hal’den geleceğe bin sayha

Mühürsüz kulaklara,gözlere,gönüllere…

 

Paylaşmak ah,ne güzel bir şeyleri sizlerle…

 

Ö N S Ö Z

 

YÜCE, ÖLÜMSÜZ ALLAH’IN ŞANLI ADIYLA…

 

Saygı/sevgideğer okur,

Evrenlerin-bilinen-en gelişmiş canlısı olan ve varoluşundan beri araştırdığı halde kendi sırlarını bir türlü çözemeyen,sanatçıların,düşünürlerin psikologların,sosyologların…her daldan/alandan bilim adamlarının birinci derecede(n) ilgi alanını oluşturan”insan”la ilgili olarak ileri sürülen,söylenen yazılan,çizilen bunca duygu,fikir ve düşünceye rağmen,beşeri aklın sınırlılığı ve yetersizliği yüzünden gerçek anlamda “ideal insan”ın boyutları-nitelikleri ve nicelikleriyle(enfüsü/afakıyla)-tam,kesin ve net olarak belirlenebilmiş, betimlenebilmiş değildir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonunda,insan hakkında elde edilen çarpıcı bilgilerin yetersizliği de kısa zamanda anlaşılmıştır.

İNSAN’ı-iç ve dış-bütün boyutlarıyla ancak ve yalnız en iyi bilen, tanıyan,onu yaratan-inşa eden-ve ona “şah damarından daha yakın” olan Yüce Yaratıcı’dır.

Ve O,son Kutsal Kitab’ı Kur’an-ı Kerim’de,”ideal(olgun,kamil,mükemmel)insan”da bulunması gereken bütün nitelik ve nicelikleri en güzel,en doğru,en kesin,en net biçimde ortaya koymuş,”evrensel ideal insan” portresini kusursuz olarak çizmiştir.

Genel anlamda,”ideal insan”,kendi yetersizliği,sınırlı aklı,bilgisi, fiziksel gücüyle ortaya koyduğu beşeri kurallara göre değil,ilahi,evrensel(kozmik,külli)aklın,iradenin(Egolar Egosu’nun) ölümsüz yasalarına uyarak ,hayatını düzenleyen,yaşayan insandır.

O’nun ölümsüz,çağlarüstü sözlerinden(ayetlerden)hareket ederek “ideal insan”ı,O’nun istediği(önerdiği) “örnek insan”ı tanımak,portresini çizmek en doğru ve şaşmaz yol ve yöntem olacaktır.

Bunun için,Kur’an-ı Kerim’i baştan sona özenle,sabırla ve bilinçle tarayarak değişik yer ve ifadelerle nitelik ve nicelikleri belirtilen(boyutları,koordinatları çizilen)gerçek(örnek-ideal-evrensel)insan modelini tanımlamak mümkün olabilecektir.

Böyle bir insanın çizdiği “evrensel(kozmik)kişilik”,her zaman ve mekanda geçerli olan ilahi prensipleri hayatının her safhasına titizlikle,özenle uygulamasıyla ulaşabilir.

İçtenlik ve iyi niyetle çalışmak bizden,izin ve yardım Allah’tan,değer biçme siz(ler)den ve zamandandır.

 

Gönüller dolusu sevgi ve saygılarımızla…

 


KİTABIN DEVAMINI GÖRMEK İÇİN [TIKLAYIN]